Zhrnutie. September je jedným z najlepších mesiacov v roku na dovolenku v Európe. Okrem nepreplnených pláží a reštaurácií nájdete aj skvelé počasie, stále horúce, ale nie také vlhké ako v júli a auguste. More bude ideálne na kúpanie s teplotou okolo 25ºC. Ak môžete cestovať v septembri, využite príležitosť!

Hľadáte najlepšie miesta, ktoré môžete navštíviť v Európe v septembri? Vybrali sme pre vás niektoré z najlepších miest, ktoré môžete navštíviť v tomto ročnom období, od chytania lahodného jesenného slnka až po pozorovanie sviežej zmeny farieb v rámci príprav na plnohodnotnú jeseň.

September je jedným z najlepších mesiacov na návštevu Európy, pretože v južnej Európe je cez deň spravidla ešte teplo a v noci chladno a v najsevernejších krajinách sa začína ochladzovať.Navyše, v júli a auguste sa davy ľudí po dovolenkách strávených v zahraničí vracajú domov, takže september je mimosezónnym mesiacom na cestovanie po Európe, keďže všetci sú späť v práci a začínajú sa im semestre v školách.

Návšteva Európy v septembri je pre mnohých turistov skvelým nápadom. Vyhnete sa rodinám, ktoré cestujú počas školských prázdnin, môžete využiť zľavy na konci sezóny a davy ľudí sa začnú trochu znižovať. Tu sú naše tipy na dovolenku v Septembri, miesta ktoré môžete navštíviť v Európe a užiť si koniec leta vo veľkom štýle.

Najlepšie Tipy Na Dovolenku V Septembri

1.Atény, Grécko

people walking on street near buildings during daytime

Prechádzka na Akropolu a prehliadka Parthenónu je skutočným zážitkom zo zoznamu a je oveľa príjemnejšie ju absolvovať, keď sa trochu ochladí! Zatiaľ čo začiatkom septembra sa v Aténach stále cítite ako v lete, koncom mesiaca sa vám začne trochu uľavovať.

Zatiaľ čo v júli a auguste je v Aténach v priemere okolo 32 °C, v septembri priemerná teplota klesne na polovicu osemdesiatky a priemerné minimá sa pohybujú 18-29 °C. Takže hoci nie je chladno, september je skvelý čas na to, aby ste prišli a stále si užili aténske pláže bez toho, aby ste videli Parthenón v absolútnom horúčave.

Atény sú tiež mestom, ktoré býva počas školských prázdnin plné, takže kedykoľvek ich môžete navštíviť, keď sú deti v škole, budú oveľa menej preplnené! Aj keď si stále môžete vychutnať návštevu ostrovov v blízkosti Atén a dokonca zapracovať na svojom opálení.

2.Formentera , Španielsko

people on seashore

Najmenší zo španielskych Baleárskych ostrovov je vzdialený od Ibizy len 40 minút plavby loďou, ale jeho atmosféra je ako z iného sveta. Ak hľadáte pohodový ostrovný raj s krištáľovou vodou, Formentera je jedným z najlepších miest, ktoré môžete v septembri navštíviť v Španielsku. Práve tieto pláže sa často zaraďujú medzi najkrajšie na svete.

Najmenší zo španielskych Baleárskych ostrovov je vzdialený od Ibizy len 40 minút plavby loďou, ale jeho atmosféra je ako z iného sveta. Ak hľadáte pohodový ostrovný raj s krištáľovou vodou, Formentera je jedným z najlepších miest, ktoré môžete v septembri navštíviť v Španielsku. Práve tieto pláže sa často zaraďujú medzi najkrajšie na svete, ak potrebujete viac zámienok na to, aby ste sa v tomto ročnom období zbalili do Európy.

Áno, toto je idylické miesto, kde sa môžete len opaľovať na plážach Illetes, Llevant a Migjorn. Oslnivá voda sa pýši priezračnou čistotou, ktorej sa nedá odolať, a každý od Boba Dylana až po Madonnu si tu užil pokojnú prírodu. V prístave La Savina si prenajmite bicykel a preskúmajte prevažne krajinu po vyhradených cyklocestách. Alebo sa trajektom preplaviť na neďaleký súkromný ostrov Espalmador.

Vydajte sa na túru k starým majákom, prezrite si remeselné trhy a objavte najstaršie hrobky na Baleároch – megalitické hroby Ca Na Costa. Po dni strávenom šnorchlovaním, potápaním alebo jazdou na kajaku sa každý večer vyberte do miestnej reštaurácie. Ak máte chuť prerušiť relax na ostrove Formentera nejakou nočnou zábavou, jednoducho sa presuňte na Ibizu, pretože v septembri to tam stále poriadne žije.

3.Porto, Portugalsko

aerial view of city buildings during daytime

Porto, sa nachádza v severnej časti Portugalska, je často prehliadané mnohými cestovateľmi v prospech hlavného mesta Lisabon a južných piesočnatých pláží v okolí Algarve. Ak však plánujete septembrovú dovolenku v Európe, možno by ste mali zvážiť zaradenie nádherného mesta Porto do svojho cestovateľského plánu.

Porto je nielen jedným z najkrajších miest v Európe s úžasnou starosvetskou architektúrou, vynikajúcou portugalskou kuchyňou a množstvom zaujímavých atrakcií, ale je aj vstupnou bránou do slávnej portugalskej vinárskej oblasti Douro Valley, ktorá sa nachádza 1,5 hodiny jazdy autom od mesta.

Približne od polovice septembra sa v regióne Douro Valley zbiera úroda. Je to najlepší čas na návštevu tejto časti krajiny, pretože meniace sa farby listov viníc vytvárajú farebnú jesennú tapisériu na zvlnených kopcoch Douro. Rezervujte si výlet a oddýchnite si na celodennom výlete do tohto regiónu. Ak môžete, skúste navštíviť mestá ako Lamego a Pinhão. Našťastie sa nemusíte obávať, že by ste sa v Porte niekedy nudili, pretože tu nájdete množstvo zaujímavých vecí, ktoré môžete vidieť a robiť.

Mesto je známe výrobou portského vína a môžete sa prejsť po ikonickom moste Dom Luís I, ktorý spája nábrežie rieky Ribeira v Porte s nábrežím Vila Nova da Gaia. Tu narazíte na výber najlepších portských domov v meste, kde môžete ochutnať portské víno. Medzi ne patria napríklad Graham’s, Sandeman, Taylor’s, Kopke a Porto Cruz. Prípadne si objednajte degustačnú prehliadku.

Medzi ďalšie kľúčové atrakcie mesta patrí kníhkupectvo Livraria Lello, kde písala JK Rowlingová, keď žila v Porte. Mnohí tvrdia, že inšpirovalo známe točité schodisko, ktoré sa objavuje v mnohých jej knihách. Neďaleko sa nachádza kostol a veža Torre dos Clerigos. Ak sa nebojíte výšok, zvážte výstup na jej vrchol, odkiaľ sa vám naskytne výnimočný výhľad na mesto. Ak radšej zostávate nohami pevne na zemi, určite navštívte denne o 12.00 hod. bezplatný organový koncert.

Medzi niekoľko ďalších architektonických skvostov, ktoré tiež stoja za návštevu, patrí palác Palacio da Bolsa s nádhernou miestnosťou inšpirovanou arabským štýlom, ako aj vchod do stanice São Bento, ktorý sa vyznačuje nádhernými tradičnými modrobielymi nástennými maľbami (tzv. Azulejos).

4.Malta

stair beside body of water under blue sky

Ste pripravení na ostrovný život? Potom sa vyberte na Maltu – najmenšiu krajinu v EÚ a desiatu najmenšiu krajinu na svete! K Malte patria aj ostrovy Gozo a Comino, ktoré patria k najlepším destináciám v septembri, keď sa skončia najväčšie letné horúčavy. Maltská krajina je charakteristická kaktusmi a skalnatým terénom, no zároveň sa môže pochváliť nádherným pobrežím, ktoré má v septembri príjemných 27 °C.

V hlavnom meste Valletta sa môžete zoznámiť s búrlivou históriou krajiny, ktorá vďaka svojej polohe v Stredozemnom mori neďaleko afrického pobrežia vždy zohrávala dôležitú strategickú úlohu v Európe. V meste St. Julian je naopak na programe zábava, často až do skorých ranných hodín. Tí, ktorí cestujú s rodinou a deťmi, sa môžu tešiť na aktivity v dedinke Popeye Village alebo sa vydať do jednej z malých, tichých zátok v Camine, aby si zaplávali. Gozo je vďaka slávnej Modrej diere osobitnou atrakciou pre potápačov. Ak prídete v septembri, mali by ste zostať o niekoľko dní dlhšie, pretože vtedy sa koná aj Medzinárodný folklórny festival Qala.

5.Amsterdam, Holandsko

black city bike parked beside river during daytime

Amsterdam je po väčšinu roka preplnený turistami, ale najlepšou možnosťou, ako sa stretnúť s prijateľným množstvom ľudí a slušným počasím, je obdobie od septembra do novembra, po skončení letných horúčav (ak sa objavíte na jar, budete zápasiť s tulipánovou mániou). Napriek priemerným jesenným teplotám okolo 15,5 °C sa však môže nečakane zmeniť na sychravé a chladné počasie, preto si na plavbu po mestských kanáloch alebo na bicyklovanie vo Vondelparku pribaľte ďalšie vrstvy.

K významným jesenným podujatiam v nabitom kalendári mesta, ktoré miluje zábavu, patrí Amsterdamský hudobný festival (polovica októbra), prehliadka afrických umelcov Afrovibes (začiatok októbra) a septembrový víkend, keď sú historické pamiatky, vládne budovy a domy v celom Amsterdame bezplatne otvorené pre verejnosť.

6.Pafos, Cyprus

ship on sea

Cyprus je stredomorský ostrov známy najmä krištáľovo čistou vodou, skvelým počasím a neuveriteľnými morskými jaskyňami. Je tiež známou európskou destináciou pre romantické pobyty s množstvom atrakcií. Cyprus je domovom Afrodity, gréckej bohyne lásky a krásy. Ak by ste chceli vidieť, kde sa zrodila, navštívte Petra tou Romiou (Afroditina skala), jednu z najkrajších pláží na Cypre.

Nachádza sa len kúsok od obľúbeného turistického mesta Pafos. Veľkolepé skaly na pláži vytvárajú úžasnú scenériu. Medzi ďalšie úžasné aktivity na Cypre patrí prehliadka prírodnej rezervácie Cape Greco a mosta lásky. Obe sa nachádzajú v krátkej vzdialenosti od mesta Ayia Napa, ktoré leží na juhovýchodnom pobreží ostrova. Táto časť Cypru ponúka množstvo miest na kúpanie, morské jaskyne a neuveriteľné výhľady.

Počas návštevy prírodnej rezervácie Cape Greco dávajte pozor na most Kamara Tou Koraka a kostol Ayioi Anargiroi. Okrem toho sa pri mori nachádza tajná jaskyňa, ktorá nie je taká preplnená ako morské jaskyne Ayia Napa.

7.Tenerife, Kanárske ostrovy, Španielsko

houses near mountain during daytime

Vďaka fantastickému počasiu počas celého roka sú Kanárske ostrovy spoľahlivou voľbou pre zimné slnko. Luxusné letoviská a teplé počasie sú vzdialené štyri hodiny a pól letu.Tenerife je vďaka miernemu podnebiu obľúbený po celý rok, ale najlepšie je asi v septembri, keď tu návštevníci stále nájdu teplé teploty a málo dažďa, ale nemusia bojovať s preplnenými plážami a hordami turistov na dovolenke.

Tí, ktorí na dovolenke hľadajú dobrodružstvo a turistiku, by mali vyraziť na horu Teide, jednu z najväčších sopiek na svete; na jej vrchol sa môžete vyviezť lanovkou, odkiaľ sa vám naskytne jedinečný výhľad. Na ostrove nájdete aj vodný park Siam Park, množstvo nádherných pláží a úžasnú prírodu.

8.Biarritz, Francúzko

a beach with many people on it and buildings in the background

Biarritz je jedným z najlepších miest, ktoré môžete navštíviť v septembri. V tomto pôvabnom letovisku v srdci francúzskeho Baskicka sa koná tanečné podujatie Le Temps d’Aimer, ktoré oživuje baletnú tradíciu markíza de Cuevas. Medzinárodné tanečné súbory sa počas festivalu spájajú do niekoľkých predstavení denne, vrátane pouličných vystúpení, verejných skúšok a konferencií.Pri tanci v meste, ktoré hostilo Coco Chanel a Franka Sinatru, nájdete pohodovú atmosféru s nádychom glamouru.

Elegantné vily sa tu snúbia s dynamickými piesočnými úsekmi, ako je napríklad Grande Plage s pruhovanými plážovými stanmi, obchodmi a reštauráciami. Ak si chcete zachytať vlny v Európe, Biarritz je jedným z najlepších miest na surfovanie v septembri. V skutočnosti sa mu pripisuje zásluha na tom, že surfovanie sa v 50. rokoch 20. storočia začalo v Európe rozvíjať.

Veľký význam tu má golf, v centre mesta sa nachádza jedno z najstarších ihrísk vo Francúzsku, Golf du Phare. Potom sa vyberte do kúpeľov, kde vládne thalassoterapia. Milovníci nákupov a gurmánstva môžu očakávať, že v centre mesta strávia veľa času v luxusných obchodoch a budú si pochutnávať na syroch a čokoláde.

9.Budva, Čierna Hora

brown concrete building near body of water during daytime

Budva je mesto v prímorskej oblasti Čiernej Hory. Mesto je známe svojimi plážami, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Okrem toho sa Budva vyznačuje aj rušným nočným životom, ktorý návštevníkov zabáva do neskorých večerných hodín. Jednou z hlavných atrakcií mesta je jeho historické staré mesto, ktoré je ohradené benátskymi kamennými hradbami. Návštevníci si tu môžu prezrieť úzke uličky a navštíviť náboženské pamiatky, ako napríklad kostol Santa Maria in Punta, ktorý bol postavený v 9. storočí.

Budva je skvelou destináciou na návštevu v septembri, pretože počasie je stále teplé, ale nie také horúce ako v lete. Stále tu cestujú ľudia, ale davy nie sú také veľké ako v lete. V septembri sa v Budve koná aj množstvo festivalov a podujatí, takže je tu vždy čo robiť.

10.Soča, Slovinsko

person on riding orange kayak on river

Kobarid je malé mesto v údolí Soča v Slovinsku. September je najlepším ročným obdobím na návštevu, aby ste si vychutnali krásne jesenné farby, menej davov a krásne počasie. Kobarid je malá historická dedinka a fantastická základňa na celodenné výlety za mnohými outdoorovými aktivitami. Historický chodník Kobarid je štyri míle dlhá okružná trasa. Je to nenáročná túra s niekoľkými strmými úsekmi, ktoré vedú lesnou krajinou okolo rieky Soča a pamiatok z prvej svetovej vojny, ako je napríklad taliansky Charnel House.

Pre všetkých, ktorí hľadajú viac dobrodružstva, je rafting na pltiach jednou z najobľúbenejších atrakcií v údolí rieky Soča. Ďalšou obľúbenou aktivitou, ktorú Kobarid ponúka, je cykloturistika. Bicykel si môžete požičať v niektorom zo športových obchodov na námestí. V ponuke sú rôzne stredne dlhé až dlhé túry s vlastným sprievodcom, ktoré vám umožnia spoznať ďalšie malé dedinky v regióne. Cyklistické mapy nájdete buď na internete, alebo v turistickej kancelárii v meste.

Zopár Slov Na Záver

V severnej Európe uvidíte, ako sa listy začínajú meniť na jesenné farby, a na juhu si užijete teplé slnečné dni, ktoré vás budú lákať na nádherné pláže. Či už chcete objavovať staroveké alebo stredoveké ruiny, putovať po horách alebo si ponoriť prsty do Stredozemného mora, Európa ponúka jedny z najlepších destinácií na svete, ktoré môžete navštíviť v septembri.

Rozhodnúť sa, kam v Európe v septembri vycestovať, aby ste našli dobré počasie a úžasnú krajinu, by mohlo byť jednoduché – stačí zavrieť oči a ukázať na mape. V kombinácii s koncom rušnej letnej sezóny, nádhernými festivalmi a slávnymi slnečnými plážami, na ktorých je miesto len pre vás, ponúka európska dovolenka v tomto mesiaci všetko, čo si môžete priať.

 


Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Join us on Facebook


Užitočné Zdroje:

Zarezervujte si let
Ste pripravení na ďalšie dobrodružstvo? Neutrácajte za drahé lety! Použite Skyscanner a nájdite si najlepšie ponuky leteniek. Stačí niekoľko kliknutí a môžete porovnať ceny od stoviek leteckých spoločností a cestovných kancelárií. Nečakajte, začnite plánovať svoju vysnívanú cestu ešte dnes a ušetrite veľa so Skyscannerom!

 

Rezervujte si svoje ubytovanie

Hľadáte dokonalé ubytovanie pre svoju ďalšiu cestu? Nehľadajte nič iné ako Booking.com! Vďaka širokej ponuke si určite nájdete niečo, čo bude vyhovovať vašim potrebám. Navyše vďaka jednoduchej rezervácii a flexibilným pravidlám stornovania môžete svoju cestu plánovať bez obáv. Tak prečo čakať? Využite Booking.com a nájdite si svoje vysnívané ubytovanie ešte dnes!

 

Nezabudnite na cestovné poistenie

Plánujete cestu, ale obávate sa neočakávaných udalostí? Nehľadajte nič iné ako Safetywing.com! Vďaka širokej ponuke cestovného poistenia, z ktorej si môžete vybrať, môžete byť pokojní, pretože viete, že ste chránení v prípade akejkoľvek mimoriadnej udalosti. Vďaka jednoduchej registrácii a priateľskému zákazníckemu servisu si navyše môžete byť istí, že ste v dobrých rukách. Tak prečo čakať? Využite stránku Safetywing.com ešte dnes a nájdite si ideálne cestovné poistenie pre svoje ďalšie dobrodružstvo!

 

Nájdite najlepší prenájom auta pre svoj ďalší výlet

Bez ohľadu na to, či cestujete služobne alebo na dovolenku, nájdenie správneho prenájmu auta môže rozhodnúť o vašej ceste. Preto by ste mali dôverovať stránke Rentalcars.com, ktorá vám pomôže nájsť dokonalé vozidlo. Vďaka používateľsky prívetivému rozhraniu a širokej ponuke možností, z ktorých si môžete vybrať, budete môcť nájsť perfektný prenájom auta v krátkom čase. Navyše vďaka jednoduchej rezervácii a flexibilným pravidlám zrušenia môžete byť pokojní, pretože viete, že vaša jazda je zabezpečená. Tak na čo ešte čakáte? Využite Rentalcars.com ešte dnes!

 

Urobte si svoj ďalší výlet nezabudnuteľným: objednajte si prehliadku pamiatok

Nestrácajte čas hľadaním a rezervovaním aktivít na ďalšiu dovolenku. Nechajte Viator alebo GetYourGuide urobiť prácu za vás! Nájdite a rezervujte si najlepšie výlety, atrakcie, exkurzie a aktivity na jednom mieste. Nenechajte si ujsť tie najlepšie zážitky a zasvätené tajomstvá. Začnite plánovať svoj dokonalý výlet hneď teraz!