Zhrnutie. Vitajte v krajine, kde vás privíta srdečnosť miestnych ľudí, chutné jedlo, hudba a folklór, bohatá história, jedinečná architektúra a nádherná príroda. Naša krajina sa môže pochváliť mnohými umelcami, hudobníkmi, spisovateľmi, architektmi, športovcami, básnikmi, hercami, režisérmi a mnohými ďalšími významnými ľuďmi, ktorí prispievajú k rozvoju krajiny a sveta.

V posledných rokoch sa čoraz viac turistov rozhoduje navštíviť tento klenot na Balkánskom polostrove. Každý, kto bol raz v macedónsku, sa sem vracia znova a znova! hoci je Severné macedónsko krajina, ktorá je uzavretá vo svojich hraniciach a nemá výhľad na more alebo oceán, môže sa pochváliť tromi najväčšími prírodnými jazerami – Ochridským jazerom, Prespanským jazerom a Dojranským jazerom. Ležia na južnej hranici a sú rozdelené medzi hranice Albánska a Grécka.

Ohridské jazero sa považuje za jedno z najstarších jazier a biotopov na svete. Severné Macedónsko hraničí na severozápade s Kosovom, na severe so Srbskom, na východe s Bulharskom, na juhu s Gréckom a na západe s Albánskom. Nezávislosť získalo v roku 1991 ako jeden z nástupníckych štátov Juhoslávie. Väčšinu obyvateľov tvoria Macedónci, potom nasledujú Albánci, Turci, Rómovia, Srbi, Bosniaci, Aromunci a niekoľko ďalších menšín. Poďme sa pozrieť na najkrajšie miesta v Severnom Macedónsku, ktoré sa oplatí navštíviť.

Najkrajšie Miesta V Severnom Macedónsku

Takže či už cestujete po Balkáne s batohom na chrbte, alebo len hľadáte rýchly výlet do mesta, nerobte tú istú chybu ako väčšina cestovateľov a nechoďte len do Skopje alebo Ochridu. V Macedónsku je príliš veľa neočakávaných a nádherných miest na návštevu na to, aby ste túto krajinu skrátili.

1.Skopje

white and brown fountain in the city during night time

Skopje je typické balkánske hlavné mesto – zmes západu a východu, mix moderného a tradičného. Hlavné námestie Skopje (Námestie „Macedónsko“) s odvážnou novou architektúrou vám môže pripomenúť Rím alebo Paríž. Keď však prejdete cez Kamenný most (Kameni Most) do Čaršije, budete mať pocit, že ste sa vybrali do minulosti.

Čaršija je historické centrum mesta. Vznikla pred tisíckami rokov a počas osmanských čias bola dôležitým obchodným centrom. Nájdete tu staré turecké mešity, hammamy (turecké kúpele), kostoly a pozostatky kamennej pevnosti na vrchole kopca zo 6. storočia, pevnosť Skopje, ktorá ponúka panoramatický výhľad na mesto a rieku.

Určite navštívte aj starý skopský bazár – dušu Skopje. Predpokladá sa, že Skopje má najväčší bazár na Balkáne mimo Istanbulu. Skopje je známe aj vďaka obci, ktorú spravujú Rómovia – Šutka (oficiálny názov – Šuto Orizari). Je to najväčšia rómska komunita na svete.

Šutka je naozaj zaujímavé miesto, kde sa dá stráviť niekoľko hodín. Majú vlastného starostu (etnický Róm), vlastnú televíznu a rozhlasovú stanicu, dokonca aj vlajku. Rómčina je v Šutke úradným jazykom.Hlavnou atrakciou je tu trh. Je veľký a veľmi pestrý, s nízkymi cenami.  Šutka sa nachádza na okraji Skopje – len asi 20 minút jazdy autobusom od centra mesta.

2.Bitola

bitola

Je známe ako „mesto konzulov“, pretože bolo dôležitým administratívnym centrom Osmanskej ríše, a má celkom elegantnú architektúru, hoci čím ďalej od centra, tým viac sa rozpadá. Nachádzajú sa tu staroveké ruiny Heraklea Lyncestis, jedna z najvýznamnejších archeologických lokalít Severného Macedónska, a starý bazár/Čaršija, ktorý je neuveriteľným osmansko-juhoslovanským mišmašom.

Širok Sokak, vždy živá pešia ulica s množstvom obchodov a kaviarní, je stále jedným z mojich najobľúbenejších miest na trávenie času a za menej ako 10 minút jazdy autom môžete byť na úpätí národného parku Pelister a popíjať žolty v útulnom reštauračnom zariadení s nádherným výhľadom na horu Baba, tretiu najvyššiu horu v Severnom Macedónsku.

Na Bitole je jednoducho niečo zvláštne, čo z nej robí neuveriteľne príjemné miesto na trávenie času a skvelú základňu na spoznávanie južnej časti krajiny. Určite jedno z mojich najobľúbenejších a zo všetkých ostatných miest na tomto zozname jedno, ktoré by ste určite nemali vynechať.

3.Ohrid

brown concrete building near body of water during daytime

Hlavná osada sa nachádza pri Ohridskom jazere, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Toto historické mesto je jednou z najzaujímavejších a vizuálne najpôsobivejších destinácií v krajine. Mesto obývané od staroveku gréckymi Dassaretmi a ilýrskymi kmeňmi sa môže pochváliť architektúrou zo 4. storočia pred n. l.

Jednou z najfascinujúcejších zrúcanín v oblasti je Samuelova pevnosť, stavba, ktorá bola prvýkrát postavená počas vlády cára Samuela s cieľom chrániť mesto pred útočníkmi počas prvej bulharskej ríše. Od kľukatých dláždených uličiek a malebných reštaurácií starého mesta až po domy s oranžovými strechami a tyrkysové vody jazera – Ohrid je dokonalá oblasť plná zaujímavých vecí a miest, ktoré stojí za to vidieť.

Príďte počas Ochridského letného festivalu a zažite mesto v jeho najživšej podobe. Toto podujatie priťahuje davy ľudí z celého sveta, ktorí prichádzajú, aby videli množstvo divadelných, hudobných a tanečných podujatí, ktoré sú oslavou bohatej spoločenskej a kultúrnej histórie Macedónska.

4.Kratovo

brown concrete bridge during night time

Táto pôvabná dedinka sa nachádza v kráteri vyhasnutej sopky na svahoch hory Osogovo. Kratovo je známe svojimi mostmi a vežami postavenými v stredoveku a je pohľadnicovým miestom s kľukatými uličkami, dláždenými ulicami a rustikálnymi kamennými budovami. Kratovo, ktoré oddeľuje rieka Tavacka, bolo kedysi významným banským mestom, než sa do značnej miery zmodernizovalo, a preto tu pri prehliadke ulíc vládne skutočný pocit nostalgie.

Miestni obyvatelia sú jedni z najpriateľskejších v krajine a návštevníci môžu očakávať množstvo užitočných historických rád a informácií, teda ak rozumejú jedinečnému kumanovsko-kratovskému dialektu, ktorým sa tu hovorí.

5.Tetovo

gray concrete road

Tetovo je jedným z najviac podceňovaných miest v Severnom Macedónsku. Aj keď sa nachádza len 45 km od Skopje, na ceste k Ohridskému jazeru, málo turistov sa tu rozhodne zastaviť. Obrovská chyba, pretože Tetovo ukrýva jednu z najúžasnejších stavieb, ktoré môžete v Severnom Macedónsku vidieť – Maľovanú mešitu.

Bola postavená v roku 1438 a neskôr prestavaná v roku 1833. Aj keď je mešita pomerne malá, určite je ohromujúca veľmi bohatou výzdobou (na rozdiel od mnohých iných mešít tu prevládajú kvetinové a svetlé motívy). Je to zároveň jediná mešita v juhovýchodnej Európe, kde nájdete ilustráciu Mekky – svätého miesta islamského sveta.

Aj keď je maľovaná mešita úžasná, v Tetove je toho v skutočnosti viac: turecký hammam zo 16. storočia premenený na galériu, Arabati Baba Tekḱe – duchovný komplex obľúbený v náboženstve súfizmu, založený v 16. storočí, alebo niekoľko skvelých brutalistických budov. Tetovo ponúka aj niekoľko krásnych výhľadov na okolité pohorie Sar.

6.Prilep

brown mountain with houses during daytime

Prilep je známy najmä ako hlavné mesto macedónskeho tabaku a piva, ale toto mesto, ktoré sa nachádza medzi Skopje a Bitolou, má skutočne čo ponúknuť.

Centrálna časť Prilepu nie je veľká, ale je plná pamiatok z antických, byzantských, osmanských, neoklasicistických, komunistických a moderných čias. Starý bazár je pomerne malý, ale naozaj príjemný svojou živou atmosférou. Na jeho okraji môžete vidieť ruiny mešity Čarši z roku 1475 (najstaršia mešita v Európe s dvojitým balkónom na minarete), ktorá bola bohužiaľ počas protestov v roku 2001 podpálená. Napriek jej súčasnému stavu si stále môžete ľahko predstaviť, aké krásne miesto to kedysi bolo.

V Prilepe si môžete pozrieť aj ďalší juhoslovanský pomník – Mohylu neporazených – pripomínajúci padlých z Prilepskej oblasti v boji za oslobodenie Macedónska.

To, čo pri návšteve Prilepu hneď upúta pozornosť, je nádherná poloha mesta so skalnatými kopcami, ktoré ho obklopujú. Na týchto kopcoch na okraji mesta sa nachádzajú zvyšky stredovekej pevnosti z čias, keď bol Prilep hlavným mestom stredovekého kráľovstva kráľov Vukašina a Marka. Je to jedno z najlepších miest, ktoré môžete v Prilepu navštíviť, a to nielen pre jeho historickú hodnotu, ale aj pre nádherný výhľad na okolie.

7.Tikves

tikves

V centrálnej oblasti macedónskeho vinohradníctva, Tikves, sa víno vyrába už od 4. storočia pred naším letopočtom. Nachádzajú sa tu rozľahlé vinice, jazerá, jaskyne a hory s archeologickými náleziskami a kostolmi. Obzvlášť úchvatná je pri západe slnka, keď blednúce slnečné lúče zapĺňajú kopce miliónmi bobúľ hrozna. Miestne hrozno Tikves si často zachováva ideálnu koncentráciu cukru (17 % až 26 %).

Tikves je najznámejšou vinárskou oblasťou v Macedónsku. Nachádza sa v samom srdci krajiny, rozprestiera sa na rovnakých zemepisných šírkach ako oblasť Bordeaux vo Francúzsku, Toskánsko v Taliansku a oblasť Napa Valley v Kalifornii.

Vinárska oblasť sa rozprestiera na úrodnej pôde s rozlohou približne 2 000 metrov štvorcových, ktorú z troch strán obklopujú hory. Tento okres zahŕňa ploché a zvlnené kopce, ktoré sa rozprestierajú v rokline Veles na severe, v rokline Demir Kapija na juhu, v pohoriach Drenovo a Mariovo na juhovýchode a v pohoriach Plaush a Konce na severovýchode. Špecifická časť pochádza z dĺžky, kde sa v dolnom toku prelínajú rieky Vardar, Crna, Raec a Bregalnica. Všetky tieto rieky a pohoria majú osobitný vplyv na agroekologické, reliéfne a topografické vlastnosti okresu.

8.Strumica

Banica Strumica

Strumica je známa svojimi krásnymi byzantskými kláštormi, ktoré ležia hneď za mestom, a nachádza sa vo východnej časti Macedónska. Strumica je kultúrnym, obchodným a politickým centrom juhovýchodného regiónu. Okolitá príroda je plná vodopádov a rozprávkových hôr. Strumica je pokojné a pohodové mesto, v ktorom sa nachádza niekoľko krásnych pamiatok a archeologických nálezísk, ako napríklad rímske termálne kúpele a pevnosť Carevi Kuli z 5. storočia.

Hoci sa tu mnohí zastavujú na ceste na neďaleký hraničný priechod do Bulharska, malebná príroda, historické pamiatky a šumiace vodopády Kolesino a Smolare si určite zaslúžia dlhší pobyt. Najlepšie obdobie na návštevu je počas Strumického karnevalu, keď celé mesto oslavuje a koná sa tu množstvo sprievodov, hudby a tradičných podujatí.

9.Kaňon Matka

river between green trees and mountains during daytime

Spýtajte sa ktoréhokoľvek skúseného cestovateľa, ktorý už pozná Macedónsko, a povie vám, že všetko, čo stojí za to vidieť, sa nachádza na periférii. Kaňon Matka potvrdzuje túto zákonitosť viac ako ktorékoľvek iné miesto.

Toto miesto so strmými útesmi a krištáľovo zelenou vodou, ktorá tečie na kilometre ďaleko, vám okamžite vyrazí dych. Pozdĺž kaňonu sa tiahne stredne náročný turistický chodník, je tu množstvo príležitostí na dobrodružstvo a možno najväčší jaskynný komplex v tejto časti Európy.

Hoci je Matka prvou zastávkou na vašej ceste po krajine, rýchlo si všimnete opakujúcu sa tému – Macedónsko je dokonalou scénou, kde sa dychberúca príroda a náboženské dedičstvo spájajú. Matka vám predstaví 3 rôzne kláštory a tento archetypálny vzor budete vidieť znova a znova, keď budete objavovať ďalšie kúty tejto malej krajiny.

Na konci dňa, keď sa stiahnete z dobrodružného prieskumu kaňonového komplexu, kajakovania a turistiky, si môžete dať dúšok macedónskeho červeného. Vychutnávajúc si západ slnka môžete stolovať na terase a mať panoramatický výhľad na celý vstup do kaňonu.

10.Národný park Galicica

an aerial view of a winding road in the middle of a forest

Ohromujúci národný park Galičica, ktorý sa nachádza medzi Ochridským a Prespanským jazerom, je divokým a nádherným miestom na návštevu. Turistika medzi panenskými a nedotknutými údoliami, lesmi a horami určite poteší milovníkov prírody.

Národnému parku dominuje vápencový masív Galičica, ktorý sa nachádza medzi dvoma jazerami a je domovom mnohých vysokých vrcholov. Z ich vrcholov je niekoľko úchvatných výhľadov na okolitú krajinu.

Prírodné krásy národného parku Galicica s malebnými horskými dedinkami, množstvom fantastickej fauny a flóry a rozmanitou krajinou, ktorá zahŕňa jazerá, hory a údolia, sa oplatí vidieť počas pobytu v Macedónsku.

Zopár Slov Na Záver

Nech už sa hovorí čokoľvek, ponuka macedónskej dovolenky je pestrá a rovnako očarujúca. Spoznať tento kút sveta je skutočným privilégiom, pretože mnohí ľudia o jeho existencii ani netušia. Chutná kuchyňa, úchvatná príroda a bohaté historické zázemie sú len časťou dôvodov, prečo si Macedónsko zamilovať. Ak k tomu pridáte superprístupné ceny a priateľských ľudí, ktorí vám ochotne všetko ukážu, budete trvať na tom, aby ste sem chodili rok čo rok.


Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Join us on Facebook


Užitočné Zdroje:

Zarezervujte si let
Ste pripravení na ďalšie dobrodružstvo? Neutrácajte za drahé lety! Použite Skyscanner a nájdite si najlepšie ponuky leteniek. Stačí niekoľko kliknutí a môžete porovnať ceny od stoviek leteckých spoločností a cestovných kancelárií. Nečakajte, začnite plánovať svoju vysnívanú cestu ešte dnes a ušetrite veľa so Skyscannerom!

 

Rezervujte si svoje ubytovanie

Hľadáte dokonalé ubytovanie pre svoju ďalšiu cestu? Nehľadajte nič iné ako Booking.com! Vďaka širokej ponuke si určite nájdete niečo, čo bude vyhovovať vašim potrebám. Navyše vďaka jednoduchej rezervácii a flexibilným pravidlám stornovania môžete svoju cestu plánovať bez obáv. Tak prečo čakať? Využite Booking.com a nájdite si svoje vysnívané ubytovanie ešte dnes!

 

Nezabudnite na cestovné poistenie

Plánujete cestu, ale obávate sa neočakávaných udalostí? Nehľadajte nič iné ako Safetywing.com! Vďaka širokej ponuke cestovného poistenia, z ktorej si môžete vybrať, môžete byť pokojní, pretože viete, že ste chránení v prípade akejkoľvek mimoriadnej udalosti. Vďaka jednoduchej registrácii a priateľskému zákazníckemu servisu si navyše môžete byť istí, že ste v dobrých rukách. Tak prečo čakať? Využite stránku Safetywing.com ešte dnes a nájdite si ideálne cestovné poistenie pre svoje ďalšie dobrodružstvo!

 

Nájdite najlepší prenájom auta pre svoj ďalší výlet

Bez ohľadu na to, či cestujete služobne alebo na dovolenku, nájdenie správneho prenájmu auta môže rozhodnúť o vašej ceste. Preto by ste mali dôverovať stránke Rentalcars.com, ktorá vám pomôže nájsť dokonalé vozidlo. Vďaka používateľsky prívetivému rozhraniu a širokej ponuke možností, z ktorých si môžete vybrať, budete môcť nájsť perfektný prenájom auta v krátkom čase. Navyše vďaka jednoduchej rezervácii a flexibilným pravidlám zrušenia môžete byť pokojní, pretože viete, že vaša jazda je zabezpečená. Tak na čo ešte čakáte? Využite Rentalcars.com ešte dnes!

 

Urobte si svoj ďalší výlet nezabudnuteľným: objednajte si prehliadku pamiatok

Nestrácajte čas hľadaním a rezervovaním aktivít na ďalšiu dovolenku. Nechajte Viator alebo GetYourGuide urobiť prácu za vás! Nájdite a rezervujte si najlepšie výlety, atrakcie, exkurzie a aktivity na jednom mieste. Nenechajte si ujsť tie najlepšie zážitky a zasvätené tajomstvá. Začnite plánovať svoj dokonalý výlet hneď teraz!