Zhrnutie. Máloktorý cestovateľ má Čiernu Horu na svojom zozname európskych destinácií vysoko. Vlastne ani nepatrí medzi najobľúbenejšie balkánske krajiny. Je to malá krajina obklopená väčšími, viac precestovanými miestami. Čo však tomuto miestu chýba na rozlohe, to vynahrádza pekelne krásnou prírodou.

Keď si oddýchnete v drsných horách a pozriete sa do pralesov a starobylých miest pod nimi, uvedomíte si, aký pokoj vládne v tejto krajine po rokoch trápenia. Je to však oáza plná nevypovedaných príbehov a obnovenej povesti, ktorá vás prinúti držať sa jej. Väčšinu svojej histórie bola Čierna Hora zmietaná medzi ríšami a obeťou škaredých komunistických režimov. Napriek tomu je teraz nezávislá a patrí k fascinujúcim miestam na cestovanie v Európe.

Krajina je dobre ukrytá medzi piatimi balkánskymi krajinami a veľkým Jadranským morom: Na severe sa nachádza Bosna a Hercegovina, na západe kúsok Chorvátska, na juhu Albánsko a na východe Kosovo a Srbsko.

Je škoda, že Čierna Hora sa len nedávno začala dostávať do povedomia európskych cestovateľov, ale práve preto je to pre vás skvelé načasovanie. Napriek nedávnemu rozmachu cestovného ruchu zostávajú Čiernohorci dobrými dušami – nesnažia sa turistov ošklbať, ako to vidíte v iných krajinách, ktoré sú voči turistom otupené. Inšpirujte sa pri cestovaní a objavte a najkrajšie miesta v Čiernej Hore.

Najkrajšie Miesta V Čiernej Hore

Čierna Hora sa síce nachádza na historickom území, ale zároveň je to veľmi mladá krajina – jedna z najmladších krajín na svete. Až do roku 2006 bola súčasťou srbského územia.Ich úradným jazykom je čiernohorčina (súčasť srbochorvátskej jazykovej rodiny) a ich menou je euro, hoci nie sú ani súčasťou eurozóny (a ani Európskej únie).

1.Kotor

brown and black mosque

V údolí medzi Kotorským zálivom a pokojnými horami na rušnom jadranskom pobreží Čiernej Hory sa nachádza mesto, ktoré je príjemné na pohľad tým najúprimnejším spôsobom. Kotor má len 22 000 obyvateľov a kričí z neho malé mesto s veľkým malebným výhľadom.Jeho príťažlivosť spočíva v dláždených uliciach a romantickom pouličnom osvetlení, okrem iných kúskov, ktoré dotvárajú atmosféru.

Popoludní tu visí bielizeň zo šnúry a vejúca vo vetre a vy prechádzate okolo storočných budov naľavo i napravo. Kaviarenská kultúra v Kotore udáva trend pre zvyšok krajiny. V meste prejdete len jeden blok, kým nenarazíte na malebné miestečko, v ktorom sa budete chcieť zastaviť a pozorovať svet.

V Kotore sa nachádza aj množstvo múzeí, ktoré vás poučia o všetkých veciach týkajúcich sa Čiernej Hory – budete mať prístup k tomu, aby ste sa o krajine dozvedeli toľko, koľko si budete priať. Každá budova v meste akoby žila dvoma úplne odlišnými životmi – jedným cez deň a druhým v noci. S príchodom noci mesto ožíva, kaviarne sa menia na bary, o polnoci sa rozozvučí živá hudba a hrady na vrchole kopca sa premenia na nočné kluby. Je to zážitok, ktorý si nemôžete nechať ujsť.Toto mesto s fantastickými výhľadmi a upokojujúcou atmosférou je všetkým, čo si od dovolenkovej destinácie môžete priať.

2.Herceg Novi

a church on a hill overlooking a body of water

Herceg Novi je ďalšie pobrežné mesto v Čiernej Hore, ktoré sa nachádza na úpätí hory Orjen. Hlavnou turistickou atrakciou je tu hrad Forte Mare postavený v roku 1382, ale v skutočnosti patrí do rovnakej kategórie ako Tivat, v ktorom by už len prechádzka mohla byť sama o sebe väčšou atrakciou.

Herceg Novi je tiež veľmi blízko chorvátskych hraníc, takmer priamo na hranici. Od krásneho Dubrovníka vás delí asi hodina cesty, takže Čiernu Horu môžete v prípade záujmu ľahko skombinovať so susednými krajinami. Ak strávite viac času v Čiernej Hore namiesto oveľa drahšieho Chorvátska, ušetríte veľa peňazí!

Napokon, Herceg Novi je tiež konečnou stanicou väčšiny autobusov a lodí v Čiernej Hore a mestom, ktoré je oveľa viac obývané ako ostatné destinácie v tomto zozname – žije tu približne 30 000 ľudí.

3.Perast

a scenic view of a town and a body of water

Perast sa nachádza v strednej časti Kotorského zálivu, v tesnej blízkosti úzkeho prielivu, ktorý ústi do Jadranského mora, a je to malé mestečko na svahu medzi pobrežím a horami. Jeho jediná hlavná ulica je preplnená peknou architektúrou, rozpadajúcimi sa zvonicami a romantickými prímorskými kaviarňami. V spomínaných kaviarňach si najlepšie pochutnáte na kúsku perašskej torty, lahodného mandľového koláča, ktorý je miestnou špecialitou.

Perast založili Benátčania a nájdete tu veľkolepé mramorové paláce a malebné kostoly. Osemnásť renesančných a barokových palácov pozdĺž nábrežia svedčí o jeho slávnych časoch ako prosperujúceho prístavu. Dnes je Perast prevažne obytný a v porovnaní s inými mestami pozdĺž Boky Kotorskej veľmi pokojný.

Namiesto výletných lodí premávajú v prístave malé loďky, ktoré prevážajú ľudí sem a tam k Panne Márii na skalách. Jediný umelý ostrov na Jadrane bol vybudovaný zo starých vrakov lodí a kameňov na mieste, kde sa dvom miestnym rybárom zjavilo videnie Panny Márie.

Ostrovná kaplnka je jedným z najunikátnejších kostolov, aké som kedy navštívil. Nachádza sa tu aj malé múzeum, v ktorom sú vystavené artefakty zachránené z vrakov lodí v zálive. Perast má svoju vlastnú jedinečnú históriu a kultúru a každoročne sa tu koná mnoho festivalov, ktoré oslavujú námornícke dedičstvo mesta. Prechádzka pozdĺž prístavu za súmraku po odchode denných turistov je nádherný spôsob, ako nasať ducha Perastu. Z Kotoru je to len 20 minút jazdy autom, ale odporúčame vám ubytovať sa na pár nocí v jednom z rodinných penziónov v kopcoch.

4.Budva

white and brown concrete building

Ak hľadáte rušnejšie a živšie miesto so skvelým nočným životom, Budva je vaše mesto! V skutočnosti sa skladá z dvoch častí: Stará časť je obklopená starými hradbami a novšia časť, kde nájdete elegantné butiky, moderné bary a skvelé reštaurácie.

Aj keď je Budva jedným z pomerne moderných čiernohorských miest, je (zrejme) jedným z najstarších miest na Jadrane.Jej založenie sa datuje zpred 2 500 rokov po tom, čo mesto v roku 1979 zničilo zemetrasenie, ho ľudia kompletne prestavali na spôsob pôvodného. Či už chcete zažiť párty život v Čiernej Hore, alebo len spoznať históriu krajiny, Budva je určite ideálnym miestom, pretože ponúka oboje. To je dôvod, prečo je na zozname najkrajšách miest, ktoré môžete navštíviť v Čiernej Hore!

5.Ulcinj

body of water near mountain during daytime

Mesto je jednou z najstarších usadlostí na pobreží Jadranu, ktorá bola založená v 5. storočí pred naším letopočtom. Nachádza sa v blízkosti hraníc s Albánskom. Jeho staré mesto (Stari Grad) sa nachádza na vrchole hory s výhľadom na pobrežie, čo vytvára naozaj skvelý výhľad a obraz.

Ostrov a pobrežie Ada Bojana sú medzi cestovateľmi veľmi obľúbené – ostrov je vraj počas hlavnej letnej sezóny obľúbeným miestom nudizmu. Ďalším kurióznym miestom je Ulcinjské soľné jazierko alebo Ulcinj Salina, jeden z najväčších soľníkov v Stredomorí, ktorý v súčasnosti slúži ako rezervácia pre voľne žijúce zvieratá – produkcia soli bola úplne zastavená ešte v roku 2012.

Lokalita je v súčasnosti domovom 250 z 500 druhov vtákov v Európe, pričom 70 z nich je chránených. Najobľúbenejšou atrakciou je plameniak ružový, ktorý sem počas roka priťahuje stovky pozorovateľov vtáctva.

6.Cetinje

a rocky mountain with a tower

Medzi Kotorom a Podgoricou sa nachádza hlavné mesto histórie Čiernej Hory a jej oficiálne druhé hlavné mesto. Cetinje je sídlom prezidenta Čiernej Hory, je obklopené vápencovými horami a susedí s veľkým národným parkom Lovčen. Žije tu len 15 000 ľudí, ale rozhodne to tak nevyzerá. Toto miesto má v sebe určitý šum, ktorý môže byť v správny deň príjemný. Je to pokladnica pre milovníkov histórie a kultúrnych nadšencov.

Storočia staré kaštiele a bývalé kráľovské majetky boli premenené na vynikajúce školy a múzeá pre moderné vzdelávanie. Ak sa chystáte spoznávať krajinu, nehľadajte nič iné ako práve tu.

7.Tivat

palm trees during daytime

Tivat je azda najúžasnejšie mesto v Kotorskom zálive, čo hovorí za veľa! Jeho nádherné okolie sa vyrovná ostatným krásnym, malebným mestám pri zálive, ale infraštruktúra Tivatu je pravým opakom. Je to jediné mesto pozdĺž zálivu, ktorému chýba šarm starej školy, ktorým sú známe ostatné mestá. Je to preto, že nedávno sa vďaka miliónovej rekonštrukcii bývalá opustená námorná základňa zmenila na prvotriedny luxusný prístav pre jachty za milióny dolárov a superbohatých.

Rovnakým rozvojom teraz prechádza aj zvyšok mesta a Tivat sa čoskoro stane francúzskou riviérou Balkánu. Nachádza sa len kúsok po pobreží od ďalších miest na tomto zozname, ako sú Kotor a Perast, takže sa sem dá ľahko podniknúť jednodňový výlet. To, čo mu chýba na pôvabe, vynahrádza novou atmosférou – živým životom, vďaka ktorému sa vám oplatí urobiť si jednodňový výlet do tohto mestečka.

Tivat je miesto, ktoré má všetko bez starobylého šarmu. Nie je ťažké nájsť si posteľ na spanie, ale ubytovanie v tomto mieste môže to byť počas sezóny drahé .

8.Bar

a tall tower with a clock on the side of it

Na pobreží Jadranského mora pri južnej hranici Čiernej Hory sa nachádza mestečko Bar, ktoré nemá toľko turistov ako niektoré z populárnejších miest v okolí Kotorského zálivu. Hoci je Bar (z väčšej časti) mimo hlavnej turistickej trasy v Čiernej Hore, stojí za návštevu kvôli niekoľkým významným atrakciám. Konkrétne, najstarší olivovník na svete pochádza spred viac ako 2 000 rokov.

Bola by tiež škoda, keby ste sa neprešli po Starom Bare (Stari Bar) a nevideli rozpadávajúce sa ruiny krásneho mesta, ktoré sa prelínajú s horami v novšej časti mesta.

Je to mestečko s malou farebnou príchuťou, ktorá tu zostala po osmanských Turkoch, keď vládli krajine takmer pol tisícročia. V súčasnosti mesto pôsobí skôr ako dopravný uzol (smer z Baru do Belehradu) než ako cieľová destinácia so svojím najväčším prístavom a kľúčovou železničnou a autobusovou stanicou. Ak mu však venujete trochu času, budete prekvapení jeho skrytou krásou.

9.Národný park Skadarské jazero

green grass field near lake under blue sky during daytime

Národný park Skadarské jazero s rozlohou viac ako 400 km2 je domovom najväčšieho jazera na Balkáne, ktoré je obklopené drsnými horami, hustými lesmi a malebnými dedinami.

Ústredným bodom parku je, hádate správne, úžasné Skadarské jazero, od ktorého dostal národný park svoj názov. Ide o sladkovodné jazero, ktoré sa rozprestiera na hranici medzi Čiernou Horou a Albánskom a je známe svojou krištáľovo čistou vodou a rozmanitou flórou a faunou vrátane viac ako 280 druhov vtákov, z ktorých mnohé sú vzácne alebo ohrozené.

Jedným z najlepších spôsobov, ako spoznať Národný park Skadarské jazero, je absolvovať výlet loďou po jazere z miest, ako je Rijeka Crnojević, ktorá vás prevedie pozdĺž rieky, pričom cestou môžete pozorovať všetky druhy voľne žijúcich živočíchov a kúpať sa v priezračnej vode pri pozorovaní západu slnka.

10.Čierne jazero, Národný park Durmitor

a body of water surrounded by mountains and trees

Národný park Durmitor je drsná a nedotknutá oblasť divočiny na severe Čiernej Hory. Park sa rozprestiera na ploche viac ako 390 km2 a je domovom ohromujúceho pohoria Durmitor, ktoré sa pýši viac ako 48 vrcholmi a množstvom ľadovcových jazier. Je tiež domovom množstva voľne žijúcich zvierat vrátane medveďov hnedých, rysov, vlkov a mnohých druhov vtákov. V parku môžete preskúmať množstvo turistických trás, ktoré sa vinú hustými lesmi a ponúkajú nádherný výhľad na pohorie a okolité údolia.

Jedným z mojich najobľúbenejších miest v Národnom parku Durmitor je Čierne jazero (Crno Jezero), malebné ľadovcové jazero, ktoré ponúka množstvo možností na turistiku, kúpanie a jazdu na kajaku, pričom je obklopené sviežimi zelenými lesmi a nádhernými horskými štítmi severnej Čiernej Hory.

Pri jazere môžete stráviť hodinu alebo dve len tak, relaxovať pri jazere, pokojne sa prejsť po jednom z mnohých turistických chodníkov, ktoré vedú okolo jazera, alebo si môžete prenajať čln a preskúmať jeho pokojné vody zblízka a osobne. Pri Čiernom jazere v Národnom parku Durmitor môžete vykonávať nespočetné množstvo outdoorových aktivít, a ak máte radi prírodu, turistiku a chcete byť jednoducho obklopení najkrajšími horskými štítmi v regióne, Národný park Durmitor vám nemôžem dostatočne odporučiť.

Zopár Slov Na Záver

Čierna Hora je napriek svojej malej rozlohe veľmi rozmanitá krajina s bohatou históriou a nádhernou prírodou. Od očarujúcich starých miest po impozantné hory a pláže s priezračnou vodou – v tejto fascinujúcej destinácii je toho veľa, čo môžete spoznať. Je to skvelé miesto na výlet po Európe, ktorý je cenovo dostupnejší – a rovnako príjemný.


Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Join us on Facebook


Užitočné Zdroje:

Zarezervujte si let
Ste pripravení na ďalšie dobrodružstvo? Neutrácajte za drahé lety! Použite Skyscanner a nájdite si najlepšie ponuky leteniek. Stačí niekoľko kliknutí a môžete porovnať ceny od stoviek leteckých spoločností a cestovných kancelárií. Nečakajte, začnite plánovať svoju vysnívanú cestu ešte dnes a ušetrite veľa so Skyscannerom!

 

Rezervujte si svoje ubytovanie

Hľadáte dokonalé ubytovanie pre svoju ďalšiu cestu? Nehľadajte nič iné ako Booking.com! Vďaka širokej ponuke si určite nájdete niečo, čo bude vyhovovať vašim potrebám. Navyše vďaka jednoduchej rezervácii a flexibilným pravidlám stornovania môžete svoju cestu plánovať bez obáv. Tak prečo čakať? Využite Booking.com a nájdite si svoje vysnívané ubytovanie ešte dnes!

 

Nezabudnite na cestovné poistenie

Plánujete cestu, ale obávate sa neočakávaných udalostí? Nehľadajte nič iné ako Safetywing.com! Vďaka širokej ponuke cestovného poistenia, z ktorej si môžete vybrať, môžete byť pokojní, pretože viete, že ste chránení v prípade akejkoľvek mimoriadnej udalosti. Vďaka jednoduchej registrácii a priateľskému zákazníckemu servisu si navyše môžete byť istí, že ste v dobrých rukách. Tak prečo čakať? Využite stránku Safetywing.com ešte dnes a nájdite si ideálne cestovné poistenie pre svoje ďalšie dobrodružstvo!

 

Nájdite najlepší prenájom auta pre svoj ďalší výlet

Bez ohľadu na to, či cestujete služobne alebo na dovolenku, nájdenie správneho prenájmu auta môže rozhodnúť o vašej ceste. Preto by ste mali dôverovať stránke Rentalcars.com, ktorá vám pomôže nájsť dokonalé vozidlo. Vďaka používateľsky prívetivému rozhraniu a širokej ponuke možností, z ktorých si môžete vybrať, budete môcť nájsť perfektný prenájom auta v krátkom čase. Navyše vďaka jednoduchej rezervácii a flexibilným pravidlám zrušenia môžete byť pokojní, pretože viete, že vaša jazda je zabezpečená. Tak na čo ešte čakáte? Využite Rentalcars.com ešte dnes!

 

Urobte si svoj ďalší výlet nezabudnuteľným: objednajte si prehliadku pamiatok

Nestrácajte čas hľadaním a rezervovaním aktivít na ďalšiu dovolenku. Nechajte Viator alebo GetYourGuide urobiť prácu za vás! Nájdite a rezervujte si najlepšie výlety, atrakcie, exkurzie a aktivity na jednom mieste. Nenechajte si ujsť tie najlepšie zážitky a zasvätené tajomstvá. Začnite plánovať svoj dokonalý výlet hneď teraz!