Zhrnutie. Grécko je nádherná krajina plná priateľských ľudí, podmanivej histórie, nádherných pláží a veľkolepých ostrovov. Vďaka všetkým týmto úžasným vlastnostiam nie je prekvapením, že Grécko každoročne navštívi viac ako 30 miliónov návštevníkov a že je na mnohých cestovateľských zoznamoch! Pred cestou do Grécka je potrebné vedieť niekoľko dôležitých vecí vrátane jeho kultúrnych zvykov alebo spoločenských tendencií.

Hoci je Grécko pravdepodobne najznámejšie a najnavštevovanejšie vďaka svojim nádherným ostrovom, je úžasne rozmanité. Okrem nádherných pláží sa Grécko môže pochváliť mohutnými horami a jaskyňami, soľnými močiarom a pralesmi. Počasie sa tu mení od horúcich letných dní až po zasnežené zimy. Skrátka, len málo krajín má takú rozmanitú krajinu a také extrémne ročné obdobia. Ďalej je tu starobylá história, vynikajúce jedlo a srdečné helénske prijatie.

Jedno je isté, návšteva Grécka má potenciál priniesť všetky druhy nezabudnuteľných výletov – stačí len vedieť, čo chcete, kde to nájsť, a trochu plánovať. V tejto súvislosti vám prinášame zopár tipov čo vedieť o Grécku pred návštevou.

Čo Vedieť O Grécku Pred Návštevou?

Zahraniční návštevníci sú pri ceste do Grécka často prekvapení. Spýtajte sa kohokoľvek, kto navštívil Grécko, a povie vám, že jeho skúsenosti boli prinajmenšom zaujímavé! Grécko je jednou z krajín EÚ a je zaradené do západnej Európy. Napriek tomu je vďaka svojej dlhej histórii a jedinečnej geografii veľmi odlišné od väčšiny európskych krajín, ktoré ste možno navštívili. Grécko je stále jednou z najvyhľadávanejších krajín pre dovolenkárov na celom svete, a prečo by aj nemalo byť?

Biele mestá Santorini a Mykonos ponúkajú ochutnávku pomalého života v Stredomorí, pamiatky ako Parthenón sú lahôdkou pre milovníkov histórie a kto by odmietol myšlienku niekoľkodňového ostrovčeka pri popíjaní ouzo pod slnečnými lúčmi? Okrem toho, príbehy o kráse Grécka sú legendárne.

Vyhnite Sa Hlavnej Sezóne

people walking on street during daytime

Ak nemusíte nevyhnutne cestovať do Grécka počas leta kvôli školským prázdninám, snažte sa ho navštíviť mimo hlavnej sezóny (od konca júla do konca augusta). V tomto období je počasie horúce, ceny stúpajú a len ťažko sa vyhnete davom ľudí – v tomto čase si aj Gréci berú dovolenku.

Ak si chcete v zime spríjemniť čas farebnosťou a kultúrou, môžete zvážiť návštevu februárového karnevalu (Apokriátika). Oslavy trvajú tri týždne a končia sa počas siedmeho víkendu pred Veľkou nocou. Ak chcete zažiť vrcholnú slávnosť, pozrite si karneval v Patráse – jeden z najväčších a najbizarnejších v Stredomorí (a tretí najväčší svojho druhu na svete). Samotný Patras je najväčším mestom Peloponézu a jeho karneval sa môže pochváliť sprievodom vozov a bujarými maškarami. Viac našich tipov na zimné cestovanie po Grécku nájdete tu.

Je samozrejmé, že zdolávanie vrcholov hôr v letných mesiacoch nebude prechádzka ružovou záhradou. Preto by odvážni turisti z vašich radov mali zvážiť návštevu v máji. Od objavovania geologických zázrakov Meteory a pravoslávnych kláštorov v strednom Grécku na takýchto túrach až po zdolávanie ikonickej rokliny Imbros na juhu Kréty – jar je v Grécku ako stvorená na dobrodružstvo v prírode.

Akropola V Aténach Nie Je Vašou Prioritou Návštevy Grécka

city buildings during golden hour

Urobiť z Akropoly hlavný cieľ výletu do Atén je ako urobiť z výletu do Paríža návštevu Eiffelovej veže – tak to nerobte. Namiesto toho urobte to, čo robia Aténčania, a vychutnajte si výhľad na posvätnú skalu z mnohých strešných barov a reštaurácií v okolí, alebo sa ešte lepšie zobuďte s výhľadom na ňu z hotelovej izby. A najlepší výhľad na celé Atény je v skutočnosti aj tak z vrcholu hory Lycavittos (na vrchol sa vyvezte lanovkou vo štvrti Kolonaki).

Vyhnite sa davom turistov, ktorí pochodujú k Parthenónu, a radšej si prezrite pravdepodobne sugestívnejšie ruiny na úpätí Akropoly v oblasti starovekej agory. Odporúčam tiež vynechať Múzeum Akropoly a presmerovať svoje kultúrne hodiny do Národného archeologického múzea na druhej strane mesta. Je trochu ošumelé, ale stále je to najlepšie múzeum v Grécku. Medzi podstatné menšie múzeá patrí Múzeum Benaki a Múzeum kykladského umenia, ktoré spájajú staroveké artefakty s vynikajúcimi súčasnými výstavami. Ak máte chuť na Picassa alebo Van Gogha, určite navštívte úplne nové múzeum Goulandris.

Grécko Má Tisíce Ostrovov A Obrovské Pobrežie

brown and white lighthouse near body of water during sunset

Grécko má doslova tisíce ostrovov! Sú rozdelené do rôznych gréckych ostrovných skupín, ako sú Kyklady, Dodekanézy a Sporady. Najväčším gréckym ostrovom je Kréta, na ktorej žije viac ako 600 000 obyvateľov. Väčšina malých ostrovov je neobývaná, ale v Grécku je oveľa viac ako 100 obývaných ostrovov. Medzi najobľúbenejšie grécke ostrovy patria Santorini, Mykonos, Paros, Rhodos, Kos, Kefalónia, Zakynthos a Skiathos. Všetky sú jedinečné a každý z nich má svojich oddaných fanúšikov!

Spojenia medzi jednotlivými skupinami ostrovov nie sú vždy jednoduché. Ak sa chcete vydať na ostrovný výlet po Grécku, najlepšie je cestovať medzi ostrovmi patriacimi do rovnakej skupiny. Tu si môžete pozrieť trasy a rezervovať lístky na všetky grécke trajekty: Ferryscanner.

Grécko má vďaka veľkému počtu ostrovov obrovské pobrežie s dĺžkou 13 676 km! Veľkú časť z neho zaberajú nádherné pláže, ale narazíte aj na morské zátoky, vodné jaskyne a impozantné útesy.

Grécko Má Bohatú Tisícročnú Históriu

Grécko je staroveká krajina a grécka civilizácia siaha tisíce rokov do minulosti. Niektoré staroveké pamiatky, ako napríklad Akropola, stále stoja ako dôkaz jej dlhej histórie. Moderné Grécko, ako ho poznáme dnes, však existuje len niekoľko desaťročí! Helénska republika, oficiálny názov Grécka, vznikla po gréckej vojne za nezávislosť v roku 1821. Odvtedy sa krajina rozširovala a svoju súčasnú podobu nadobudla v roku 1948.

Niektorí z najvplyvnejších filozofov, ktorí formovali západnú kultúru, ako napríklad Sokrates, Platón a Aristoteles, boli Gréci. Preto sa Grécko často označuje ako „kolíska civilizácie“.

Jedzte A Pite Ako Miestni

brown and white sail boat on sea during daytime

Hoci Gréci milujú jedlo, stravovanie v Grécku je veľmi neformálne. A namiesto toho, aby si dopriali tri jedlá denne, jedia častejšie, čo je dobrá správa pre cestovateľov, ktorí chcú ochutnať mnohé kulinárske špeciality krajiny. Je samozrejmé, že keď ste na cestách, je lepšie vyhľadať reštaurácie, v ktorých sa stravujú miestni obyvatelia – nielenže jedlo bude oveľa lepšie, ale bude to aj výhodnejšie pre vašu peňaženku.

Ďalším spôsobom, ako si osvojiť étos miestneho stravovania, je požiadať o miestne sudové víno (je lacnejšie ako fľaškové) alebo ochutnať ohnivú pálenku, napríklad ouzo alebo tsipouro. A nenechajte sa odradiť balenou vodou – stačí aj z vodovodu. Do gréckeho jedla sa môžete dostať prostredníctvom ochutnávky, ako je napríklad táto prechádzka po Aténach pre gurmánov alebo táto prehliadka Kréty s ochutnávkou vína a jedla. Podobné zážitky nájdete po celej pevnine a na ostrovoch.

Od raňajok koulouri (mäkké chlebové krúžky obalené sezamovými semienkami), cez lahodnú musaku až po dokonalé pečivo (obzvlášť senzačná je spanakopita – filo cesto obložené syrom feta a špenátom), je tu veľa možností, ako si napraviť chuť. Ďalšie odporúčania na jedlo nájdete v našom sprievodcovi jedlami, ktoré musíte zjesť.

Vynechať Santorini Nie Je Hriech

Dve základné cestovateľské skutočnosti o Santorini: prvá je, že áno, je to geologicky jedinečný ostrov, a druhá, že áno, pravdepodobne by ste ho mali vynechať. Nuž, kvôli priveľkému počtu výletných lodí, ktoré na takom malom mieste naháňajú priveľa ľudí, sa tento ostrov zmenil na akýsi hyper-sanitárny ostrov selfie a naozaj, koľko zábavy je to? Výhľady na sopečnú kalderu sú super, rovnako ako minojské ruiny v Akrotiri, ale pláže nie sú skvelé a dobré hotely a reštaurácie bývajú predražené.

Takže ak musíte, pozrite sa tam, ale určite sa vyhnite mesiacom jún, júl, august a teraz aj celému septembru. Ostatné ostrovy v Egejskom mori lákajú svojou vlastnou nádherou, či už je to bezstarostný Andros, vulkanický Milos a nespočetné množstvo ďalších.

Jedinou Akceptovanou Menou V Grécku Je Euro

aerial view of green and brown mountain beside blue sea during daytime

Grécko vstúpilo do Európskej únie v roku 1981. V tom čase bola gréckou menou drachma.V roku 2002 bola zavedená európska mena euro. V súčasnosti sa pri transakciách v Grécku používajú len eurá. Ak prichádzate z krajiny mimo eurozóny, informujte sa vo svojej banke o najlepšom spôsobe nakupovania v Grécku.

Hotely, reštaurácie a obchody v Grécku prijímajú kreditné a debetné karty. Na rozdiel od kariet Visa a Mastercard, ktoré sú široko akceptované, American Express nie je v Grécku bežná. Zistíte, že mnoho menších podnikov, ako sú rodinné hotely alebo miestne taverny, uprednostňuje hotovosť. Hotovosť budete pravdepodobne potrebovať aj pri niektorých transakciách, napríklad pri nákupe potravín, u pouličných predajcov, pri kúpe niektorých lístkov na autobus alebo do múzea alebo pri dávaní prepitného v Grécku. Uistite sa, že máte so sebou nejaké eurá. Ak je to možné, snažte sa mať so sebou nejaké mince a drobné bankovky, najmä na lacnejšie nákupy.

A napokon, pokiaľ ide o zjednávanie, nie je také bežné ako v minulosti. Nezávislí predajcovia však stále môžu ponúknuť lepšiu cenu, ak kupujete viac ako jeden tovar. Ak teda hľadáte suveníry, zvážte ich nákup z jedného miesta a možno získate malú zľavu.

Prevládajúcim Náboženstvom V Grécku Je Kresťanstvo (Grécke Pravoslávne)

Oficiálnym náboženstvom v Grécku je grécke pravoslávie. Ide o odnož kresťanstva, ktorá má niekoľko odlišností od rímskeho katolicizmu aj protestantizmu, ktoré sú rozšírenejšie na západe. Náboženstvo je skutočne dôležitým aspektom gréckej kultúry. Po celej krajine sa nachádza neuveriteľné množstvo gréckych pravoslávnych kostolov a kaplniek. A hoci mnohí Gréci nie sú príliš nábožensky založení, väčšina rešpektuje grécke pravoslávne zvyky a tradície.

Niekedy Veci Nejdú Podľa Plánu

Oneskorený trajekt, štrajk verejnej dopravy, čašník, ktorý zabudol vašu objednávku, bankomat, ktorý nefunguje s vašimi kreditnými kartami. S jednou alebo viacerými z týchto situácií sa môžete stretnúť počas návštevy Grécka – alebo kdekoľvek inde. Ak sa vyskytne niečo neočakávané, nenechajte sa odradiť od toho, aby ste si užili grécku dovolenku. Nakoniec sa všetko vyrieši!

V skutočnosti ide grécka kultúra ruka v ruke s tým, čo nazývame siga-siga (pomaly pomaly). Verte či nie, „grécky čas“ je niečo, po čom v skutočnosti túži mnoho opakovaných návštevníkov!

Krétu Považujte Za Samostatnú Krajinu

a body of water with boats in it and a land with trees

Pretože v mnohých ohľadoch je. Počnúc veľkosťou: Kréta meria 160 míľ od jedného konca po druhý a je piatym najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. To znamená, že je ťažké vidieť ju celú na jeden záťah, a ani by ste sa o to nemali pokúšať. Krajina je úžasne rozmanitá a na rozdiel od stereotypných gréckych ostrovov nie je krétska ekonomika úplne závislá od cestovného ruchu: historické mestá ako Heraklion a Chania majú aj mladistvý život, ktorému je ťažké odolať.

Z dvoch hlavných letísk na Kréte, v Heraklione a Chanii, sa v hlavnej letnej sezóne lieta bez medzipristátia a z Atén je celoročné spojenie. Z Atén/Pirea tiež denne odchádzajú trajekty, zvyčajne odchádzajú okolo 21.00 h a na Krétu prichádzajú o 6.00 h. Hoci tieto trajekty pripomínajú malé výletné lode s množstvom miest na sedenie (vrátane kabín), letom na lodi Aegean sa dostanete z Atén na Krétu len približne za hodinu.

Voda Z Vodovodu Nie Je Vždy Vhodná Na Pitie

Mnohí turisti sa v Grécku pýtajú, či môžu piť vodu z vodovodu. Odpoveď znie: „Záleží na tom“. Voda z vodovodu je vo všeobecnosti vhodná na pitie vo veľkých mestách, ako sú Atény alebo Solún, ako aj na pevnine. Ak sa však chystáte na ostrovy, pravdepodobne je lepšie držať sa balenej vody. Väčšinou miestni obyvatelia odrádzajú návštevníkov od pitia vody z vodovodu a sami pijú vodu balenú.

Balená voda je v Grécku lacná, najmä v porovnaní s inými európskymi krajinami. Podľa zákona by vás malá (500 ml) fľaša vody nemala stáť viac ako 50 centov – hoci na niektorých miestach si môžu účtovať až euro. Veľká fľaša pri kúpe v supermarkete len zriedkakedy stojí viac ako 50 centov.

Posledná Rada Na Záver – Nesplachujte Ani toaletný Papier!

Podobne ako v prípade balenej vody, aj táto informácia sa týka len ostrovov, ale je dôležité ju vedieť. Rúrky sú jednoducho príliš malé na to, aby zvládli toaletný papier, takže ho namiesto spláchnutia do toalety jednoducho hodíte do koša.

Zopár Slov Na Záver

Grécko má dlhú a pestrú históriu, ktorú možno ľahko spoznať a zažiť v celej krajine. Je tiež domovom nádherných pláží a malebných mestečiek. Dúfame, že naše tipy a rady vám pomôžu čo najlepšie využiť návštevu Grécka a užiť si všetko, čo táto nádherná krajina ponúka.

 


Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Join us on Facebook


Užitočné Zdroje:

Zarezervujte si let
Ste pripravení na ďalšie dobrodružstvo? Neutrácajte za drahé lety! Použite Skyscanner a nájdite si najlepšie ponuky leteniek. Stačí niekoľko kliknutí a môžete porovnať ceny od stoviek leteckých spoločností a cestovných kancelárií. Nečakajte, začnite plánovať svoju vysnívanú cestu ešte dnes a ušetrite veľa so Skyscannerom!

 

Rezervujte si svoje ubytovanie

Hľadáte dokonalé ubytovanie pre svoju ďalšiu cestu? Nehľadajte nič iné ako Booking.com! Vďaka širokej ponuke si určite nájdete niečo, čo bude vyhovovať vašim potrebám. Navyše vďaka jednoduchej rezervácii a flexibilným pravidlám stornovania môžete svoju cestu plánovať bez obáv. Tak prečo čakať? Využite Booking.com a nájdite si svoje vysnívané ubytovanie ešte dnes!

 

Nezabudnite na cestovné poistenie

Plánujete cestu, ale obávate sa neočakávaných udalostí? Nehľadajte nič iné ako Safetywing.com! Vďaka širokej ponuke cestovného poistenia, z ktorej si môžete vybrať, môžete byť pokojní, pretože viete, že ste chránení v prípade akejkoľvek mimoriadnej udalosti. Vďaka jednoduchej registrácii a priateľskému zákazníckemu servisu si navyše môžete byť istí, že ste v dobrých rukách. Tak prečo čakať? Využite stránku Safetywing.com ešte dnes a nájdite si ideálne cestovné poistenie pre svoje ďalšie dobrodružstvo!

 

Nájdite najlepší prenájom auta pre svoj ďalší výlet

Bez ohľadu na to, či cestujete služobne alebo na dovolenku, nájdenie správneho prenájmu auta môže rozhodnúť o vašej ceste. Preto by ste mali dôverovať stránke Rentalcars.com, ktorá vám pomôže nájsť dokonalé vozidlo. Vďaka používateľsky prívetivému rozhraniu a širokej ponuke možností, z ktorých si môžete vybrať, budete môcť nájsť perfektný prenájom auta v krátkom čase. Navyše vďaka jednoduchej rezervácii a flexibilným pravidlám zrušenia môžete byť pokojní, pretože viete, že vaša jazda je zabezpečená. Tak na čo ešte čakáte? Využite Rentalcars.com ešte dnes!

 

Urobte si svoj ďalší výlet nezabudnuteľným: objednajte si prehliadku pamiatok

Nestrácajte čas hľadaním a rezervovaním aktivít na ďalšiu dovolenku. Nechajte Viator alebo GetYourGuide urobiť prácu za vás! Nájdite a rezervujte si najlepšie výlety, atrakcie, exkurzie a aktivity na jednom mieste. Nenechajte si ujsť tie najlepšie zážitky a zasvätené tajomstvá. Začnite plánovať svoj dokonalý výlet hneď teraz!