Zhrnutie. Albánsko je bezpochyby skrytým klenotom Európy, o ktorom mnohí ani nevedia, že existuje! Tieto tipy vám pomôžu bez problémov cestovať po Albánsku – od toho, ako zaobchádzať s hotovosťou a dávať prepitné, cez to, ktoré jedlá ochutnať, až po to, ako najlepšie komunikovať s miestnymi obyvateľmi.

Uvažujete o ceste do Albánska? Albánsko je ideálne pre tých, ktorí radi trávia svoj čas strácaním sa v prírodných pokladoch krajiny. Nádherné pobrežie, ohromujúce hory a flóra sú len niektoré z jeho divov, ktoré sem priťahujú turistov z celého sveta. Spolu s bohatou históriou a kultúrou je skvelou dovolenkovou destináciou pre energických aj pohodových turistov. Môžete sa spoľahnúť, že tu strávite dokonalú dovolenku na pláži, ale môžete si vybrať aj aktívnejší prístup.

Mestské časti, hoci sú pomerne malé, ako napríklad hlavné mesto Tirana, majú jedinečného ducha, ktorý stojí za návštevu. Na druhej strane Albánske Alpy ponúkajú skvelé možnosti pre milovníkov horskej turistiky. Hoci ich popularita rok od roka neustále rastie, stále sa považujú za skrytý klenot Balkánu.

Žiaľ, táto úžasná a rozmanitá krajina je stále relatívne mimo vychodených ciest, a to vďaka niekoľkým významným turistickým bodom v jej okolí. Možno by vás to malo inšpirovať k ceste do Albánska a pokúsiť sa odhaliť všetko, čo ponúka! Čoraz viac turistov cestuje do Albánska, aby spoznali jeho drsné, živé ulice alebo sa okúpali v jeho vodách. Albánsko nielenže obklopujú dve moria (Jadranské a Iónske), ale má aj niekoľko nádherných riek a jazier. Tu je zopár tipov , čo vedieť o Albánsku pred návštevou.

Čo Vedieť O Albánsku Pred Návštevou?

Albánsko je fantastická krajina, ktorá má čo ponúknuť mnohým typom cestovateľov. Okrem prírodných krás, fantastickej kuchyne a pohostinných miestnych obyvateľov ma k návšteve Albánska viedla aj cenová dostupnosť.

Z hľadiska polohy sa nachádza hneď oproti gréckemu ostrovu Korfu. Trajektom sa sem dostanete za hodinu a máte k dispozícii rovnaký krásny oceán. Napriek tomu je o polovicu lacnejší ako Grécko. Albánsko ponúka skvelý pomer ceny a kvality a pre nízkorozpočtových cestovateľov sú vaše peniaze pomerne ďaleko. Ak patríte k stredne náročným cestovateľom, budete môcť bývať v päťhviezdičkovom hoteli a užiť si v Albánsku luxusnú dovolenku.

Šoférovanie V Albánsku Môže Byť Náročné

green grass field

Šoférovanie v Albánsku môže byť pre cudzinca skľučujúce. Albánski vodiči totiž nedodržiavajú presne pravidlá. Albánci majú v podstate veľmi chaotický štýl jazdy. Ako príklad uvediem, že na kruhovom objazde môžete vidieť Albáncov, ktorí naň nastupujú zo všetkých strán.

Ak ste zvyknutí jazdiť v USA alebo v Európe, môžete mať problém, pretože existujú pravidlá, kedy a ako sa smie na kruhový objazd vchádzať. Ale v Albánsku, ak podľa pravidiel necháte ostatných ľudí ísť prv, nikdy sa nedostanete do cieľa. Žiaľ, niektorí albánski vodiči pravidlá naozaj nedodržiavajú. Takže vodiči môžu zaberať na všetkých stranách.

Keďže žijem v Albánsku a poznám tunajší štýl jazdy, ako cudzinec by som vám šoférovanie v Albánsku neodporúčal. Ak by ste tak urobili, museli by ste byť prinajmenšom skúsený vodič, sebavedomý a ostražitý. Ale aj tak sa vám môže stať, že albánski vodiči budú jazdiť neočakávaným spôsobom.

Hoci albánske úrady a polícia sú v posledných rokoch prísne voči ľuďom, ktorí porušujú pravidlá. Zmeniť albánsku kultúru šoférovania je však stále ťažké. Ak si teda plánujete prenajať auto na dovolenku v Albánsku, dobre si to rozmyslite.

V Albánsku Vždy Pite Balenú Vodu

white and blue concrete building under white clouds during daytime

Na väčšine miest v Albánsku nie je voda z vodovodu pitnou vodou. V Albánsku je preto lepšie vždy kupovať balenú vodu. Miestni obyvatelia v Albánsku si vždy kupujú balenú minerálnu vodu. Na umývanie riadu alebo čistenie zubov používajú vodu z vodovodu, ale keď pijú pohár vody, vyberajú si minerálnu vodu.

Albánsko má síce veľa hôr a sladkovodných prameňov s minerálnou vodou. V niektorých oblastiach Albánska teda miestni obyvatelia pijú horskú vodu a fľaše si plnia pri prameni sladkej vody. Miestni obyvatelia totiž vedia, že horská voda chutí výborne a je veľmi čistá. Ak teda chcete piť vodu z prameňa, najprv sa poraďte s miestnymi obyvateľmi.

V Albánsku Majte Pri Sebe Vždy Nejakú Hotovosť

Albánsko je krajina, kde sa platí hotovosťou. Jednoducho povedané, Albánci vždy uprednostňujú platbu v hotovosti. Veľmi zriedka uvidíte Albánca platiť kreditnou alebo debetnou kartou. V Albánsku pravdepodobne budete môcť zaplatiť v hoteli kreditnou alebo debetnou kartou.Je tiež dobré vziať si so sebou do Albánska nejakú cudziu menu. Meny ako euro, americké doláre alebo libry sa dajú vymeniť všade.

Albánci majú veľmi často pri sebe cudziu menu a devízový účet v banke. Zmenárne preto uvidíte takmer na každej hlavnej ulici v centrách miest.Dávajte si pozor na používanie debetnej alebo kreditnej karty v každej malej reštaurácii alebo kaviarni. Pretože platenie kartou v Albánsku môže byť pre vás ako cudzinca drahé.

Najmä preto, že Albánsko nie je súčasťou Európskej únie, takže albánske bankomaty a pokladničné systémy nemusia dodržiavať pravidlá Európskej únie o transparentnosti. Preto vždy odporúčam vybrať si hotovosť z bankomatu a následne si skontrolovať internetové bankovníctvo a zistiť, či sa v ňom nenachádzajú „skryté poplatky“.

Výberom hotovosti v Albánsku síce banku nezruinujete, ale nikto nemá rád, keď po dovolenke nájde na svojom bankovom účte dodatočné poplatky alebo skryté poplatky. Hlavné je, že v Albánsku musíte mať vždy pri sebe nejakú hotovosť. Miestni obyvatelia to ocenia a vy si nosením hotovosti ušetríte nejaké peniaze.

Niekedy Albánci Pridávajú K Cene Výrobku Nulu Navyše(Nie Je To Podvod)

green trees near body of water during daytime

Ak máte bankovku v hodnote 100 albánskych lekov, niekedy ju Albánci nazvú 100 albánskych lekov a niekedy ju Albánci nazvú 1000 albánskych lekov. Vôbec v tom nie je zlý úmysel ani zámer podvádzať.

V podstate počas komunizmu diktátor prikázal Albáncom, aby ku každej mene pridali dodatočnú nulu. Takže 100 albánskych lekov sa nazývalo 1000 albánskych lekov. Napriek tomu, že 100 albánskych lekov má hodnotu len 100 albánskych lekov. Diktátor si myslel, že ľudia sa tak budú cítiť bohatší, hoci boli chudobní.

Preto sa pridanie dodatočnej 0 na koniec meny nazýva „staré leke“. A ak 100 albánskych lekov jednoducho nazvete tým, čím sú, nazýva sa to „nové leky“. V skutočnosti je to veľmi mätúce, keď idete nakupovať. Nikdy totiž neviete, či vám pokladník hovorí cenu s dodatočnou nulou alebo bez nej.

Ako cudzinec si toto „staré Leke“ a „nové Leke“ musíte uvedomiť. Pretože si môžete myslieť, že vás pokladník podvádza a má zlý úmysel. Kdežto oni môžu byť jednoducho starší ľudia, a preto si zvykli pridávať nulu navyše, ako to robili počas komunizmu.

Stravujte Sa A Vyhľádávajte Mieste Pokrmy

Toto je jeden z najlepších tipov pre turistov v Albánsku, pretože mnohí sem prichádzajú s očakávaním, že si pochutnajú na najlepšom lososovi alebo skvelom sushi. V skutočnosti však budete sklamaní. Neočakávajte západné jedlá – namiesto toho vyskúšajte miestnu kuchyňu. Jedzte to, čoho je tu v Albánsku dostatok!

Napríklad pozdĺž albánskej riviéry určite ochutnajte morské plody. Sú čerstvé, chutné a (väčšinou) prichádzajú priamo z mora na váš tanier. V Tirane nájdete niekoľko dobrých reštaurácií západného štýlu, ale nebude to také dobré, ako si pravdepodobne môžete dať, keď ste doma. Namiesto toho sa ponorte do albánskeho jedla – je čerstvé, chutí skvele a je zdravé!

Vyhnite Sa Gestám

brown and green mountain under white sky during daytime

Našťastie neexistujú žiadne významné gestá, ktorým by sa mal turista v Albánsku vyhýbať, okrem tých, ktoré by ste si doma bežne dávali pozor! Jediná dôležitá vec, ktorú by ste mali vedieť o reči tela v Albánsku, je, že pokiaľ ide o prikyvovanie alebo krútenie hlavou na znak „áno“ alebo „nie“, v Albánsku je to naopak.

Potriasanie alebo vrtenie hlavou v Albánsku znamená „áno“ a prikývnutie alebo naklonenie hlavy znamená „nie“. Na to si treba zvyknúť. Nanešťastie, niektorí mladší Albánci sú zvyknutí na západný spôsob, takže počítajte s možnosťou zámeny!

Nepočúvajte Mylné Predstavy O Albánsku

O Albánsku sa, žiaľ, traduje veľa mylných predstáv. Hlavne kvôli dezinformáciám. Albánci sú neustále vykresľovaní ako zlí chlapci, drogoví díleri, drogoví bossovia, gangy atď. Hoci Albánsko má v minulosti niektoré z týchto vecí, nie je to tak takmer v každej krajine na svete Albánsko je úplne bezpečné, v skutočnosti som sa tu cítil bezpečnejšie ako v západoeurópskych krajinách.

Miera kriminality voči turistom je mimoriadne nízka, v podstate neexistuje. A mafia? Nuž, povedzme, že inde sa dá zarobiť viac peňazí. Takýchto vecí sa nemusíte nikdy obávať. Albánci sú neuveriteľne priateľskí, veľmi nápomocní a sľubujú, že počas návštevy alebo pobytu v ich krajine budete vždy v bezpečí.

Ťažkosti S Prekladom

men's blue crew-neck shirt

Albánci sú otvorení a spoločenskí ľudia. Priama komunikácia s nimi však nebude jednoduchá – iba v Tirane sa hovorí anglicky, v ostatných mestách nie, s výnimkou hotelového personálu a veľkých reštaurácií. Albánčine pravdepodobne nebudete rozumieť intuitívne – nepodobá sa žiadnemu jazyku, ktorý poznajú Európania. Severní Albánci však veľmi dobre hovoria po taliansky, južní Albánci po grécky.V každom prípade sa budú snažiť pochopiť vaše želanie a splniť ho.

Zopár Slov Na Záver

Albánsko je neuveriteľná krajina s nádhernými scenériami a pobrežím. Je to krajina, ktorá sa po páde komunizmu ešte len hľadá a prechádza zložitým politickým aj finančným obdobím. Ako taká je plná kultúry a histórie. Ľudia sú veľmi priateľskí a v ich krajine vás privítajú s úsmevom na tvári a fľašou rakije v ruke.

 


Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Join us on Facebook


Užitočné Zdroje:

Zarezervujte si let
Ste pripravení na ďalšie dobrodružstvo? Neutrácajte za drahé lety! Použite Skyscanner a nájdite si najlepšie ponuky leteniek. Stačí niekoľko kliknutí a môžete porovnať ceny od stoviek leteckých spoločností a cestovných kancelárií. Nečakajte, začnite plánovať svoju vysnívanú cestu ešte dnes a ušetrite veľa so Skyscannerom!

 

Rezervujte si svoje ubytovanie

Hľadáte dokonalé ubytovanie pre svoju ďalšiu cestu? Nehľadajte nič iné ako Booking.com! Vďaka širokej ponuke si určite nájdete niečo, čo bude vyhovovať vašim potrebám. Navyše vďaka jednoduchej rezervácii a flexibilným pravidlám stornovania môžete svoju cestu plánovať bez obáv. Tak prečo čakať? Využite Booking.com a nájdite si svoje vysnívané ubytovanie ešte dnes!

 

Nezabudnite na cestovné poistenie

Plánujete cestu, ale obávate sa neočakávaných udalostí? Nehľadajte nič iné ako Safetywing.com! Vďaka širokej ponuke cestovného poistenia, z ktorej si môžete vybrať, môžete byť pokojní, pretože viete, že ste chránení v prípade akejkoľvek mimoriadnej udalosti. Vďaka jednoduchej registrácii a priateľskému zákazníckemu servisu si navyše môžete byť istí, že ste v dobrých rukách. Tak prečo čakať? Využite stránku Safetywing.com ešte dnes a nájdite si ideálne cestovné poistenie pre svoje ďalšie dobrodružstvo!

 

Nájdite najlepší prenájom auta pre svoj ďalší výlet

Bez ohľadu na to, či cestujete služobne alebo na dovolenku, nájdenie správneho prenájmu auta môže rozhodnúť o vašej ceste. Preto by ste mali dôverovať stránke Rentalcars.com, ktorá vám pomôže nájsť dokonalé vozidlo. Vďaka používateľsky prívetivému rozhraniu a širokej ponuke možností, z ktorých si môžete vybrať, budete môcť nájsť perfektný prenájom auta v krátkom čase. Navyše vďaka jednoduchej rezervácii a flexibilným pravidlám zrušenia môžete byť pokojní, pretože viete, že vaša jazda je zabezpečená. Tak na čo ešte čakáte? Využite Rentalcars.com ešte dnes!

 

Urobte si svoj ďalší výlet nezabudnuteľným: objednajte si prehliadku pamiatok

Nestrácajte čas hľadaním a rezervovaním aktivít na ďalšiu dovolenku. Nechajte Viator alebo GetYourGuide urobiť prácu za vás! Nájdite a rezervujte si najlepšie výlety, atrakcie, exkurzie a aktivity na jednom mieste. Nenechajte si ujsť tie najlepšie zážitky a zasvätené tajomstvá. Začnite plánovať svoj dokonalý výlet hneď teraz!